Buy RWR81S1R02FSRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR81S1R02FSRSL
Part No RWR81S1R02FSRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.02 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Detailed Description:1.02 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Power (Watts):1W
Other Names:RWR81S1R02FSRSL-MIL
Resistance:1.02 Ohms
Features:Military, Moisture Resistant
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Composition:Wirewound
Failure Rate:S (0.001%)