Buy RWR80S2671FSB12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR80S2671FSB12
Part No RWR80S2671FSB12
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 2.67K OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:2.67 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Power (Watts):2W
Other Names:RWR80S2671FSB12-MIL
Resistance:2.67 kOhms
Features:Military, Moisture Resistant
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Composition:Wirewound
Failure Rate:S (0.001%)