Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR80S1150DRRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RWR80S1150DRRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR80S1150DRRSL
| Part No | RWR80S1150DRRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 115 OHM 2W 0.5% WW AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 115 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | RWR80S1150DRRSL-MIL |
| Resistance: | 115 Ohms |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
Introduce
We can supply RWR80S1150DRRSL , send us a request quote to request RWR80S1150DRRSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RWR80S1150DRRSL.The price and lead time for RWR80S1150DRRSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RWR80S1150DRRSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





