Buy RWR74S18R2FSRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR74S18R2FSRSL
Part No RWR74S18R2FSRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 18.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:18.2 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Power (Watts):5W
Other Names:RWR74S18R2FSRSL-MIL
Resistance:18.2 Ohms
Features:Military, Moisture Resistant
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Composition:Wirewound
Failure Rate:S (0.001%)