Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR74S13R7FSB12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RWR74S13R7FSB12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR74S13R7FSB12
| Part No | RWR74S13R7FSB12 |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 13.7 OHM 5W 1% WW AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 13.7 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | RWR74S13R7FSB12-MIL |
| Resistance: | 13.7 Ohms |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
Introduce
We can supply RWR74S13R7FSB12 , send us a request quote to request RWR74S13R7FSB12 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RWR74S13R7FSB12.The price and lead time for RWR74S13R7FSB12 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RWR74S13R7FSB12.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





