Buy RWR71S7871FSBSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR71S7871FSBSL
Part No RWR71S7871FSBSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 7.87K OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:7.87 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Power (Watts):2W
Other Names:RWR71S7871FSBSL-MIL
Resistance:7.87 kOhms
Features:Military, Moisture Resistant
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Composition:Wirewound
Failure Rate:S (0.001%)