Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTE0400R74 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTE0400R74 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RTE0400R74
| Part No | RTE0400R74 |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SW ROTARY DIP GRY CODE 100MA 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Body Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
|---|---|
| Mechanical Life: | 20,000 Steps |
| Length: | 0.291" (7.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Level: | Flush, Recessed |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Height Above Board: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Bronze |
| Current Rating: | 100mA |
| Circuit: | Gray Code |
| Voltage Rating: | 30VDC |
| Mounting Type: | Through Hole, Reverse |
| Packaging: | Tube |
| Detailed Description: | Dip Switch Gray Code 4 Position Through Hole, Reverse Rotary for Tool Actuator 100mA 30VDC |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Series: | RTE |
| Other Names: | Y36E00173FP LFT |
| Washable: | No |
| Number of Positions: | 4 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply RTE0400R74 , send us a request quote to request RTE0400R74 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTE0400R74.The price and lead time for RTE0400R74 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RTE0400R74.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for RTE0400R74
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| RTE002P02TL | LAPIS Semiconductor | MOSFET P-CH 20V 0.2A SOT416 | RFQ >> | |
| RTE0200G01 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0200G03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0200G04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0200G05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0200N01 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0200N03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0200N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0200N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0200R03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0200R04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0200R05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0201N01 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0201N03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0201N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0201N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
![]() |
RTE0201R04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> |
![]() |
RTE0201R05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> |
| RTE0202N01 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0202N03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0202N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0202N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
![]() |
RTE0210N03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> |
![]() |
RTE0210N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> |
| RTE0210N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0210R04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> | |
![]() |
RTE0210R05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> |
![]() |
RTE0211N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> |
![]() |
RTE0211N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> |
![]() |
RTE0211R04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> |
![]() |
RTE0211R05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> |
![]() |
RTE0212N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> |
![]() |
RTE0212N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> |
![]() |
RTE0212R04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 30V | RFQ >> |
![]() |
RTE0212R05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SPDT 100MA 50V | RFQ >> |
| RTE0300G01 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0300G03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0300G04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0300G05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0300N01 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0300N03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0300N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0300N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0300R03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0300R04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
![]() |
RTE0300R05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 50V | RFQ >> |
| RTE0301N01 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 50V | RFQ >> | |
| RTE0301N03 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0301N04 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 30V | RFQ >> | |
| RTE0301N05 | C&K | SWITCH ROTARY DIP SP3T 100MA 50V | RFQ >> |





