Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RSF3JT2K20 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RSF3JT2K20 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RSF3JT2K20
| Part No | RSF3JT2K20 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2.2 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RSF |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | RS 3 2.2K 5% R RS 3 2.2K 5% R-ND RS32.2K5%R RS32.2K5%R-ND RS32.2KJR RS32.2KJR-ND |
| Resistance: | 2.2 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 235°C |
| Composition: | Metal Oxide Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RSF3JT2K20 , send us a request quote to request RSF3JT2K20 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RSF3JT2K20.The price and lead time for RSF3JT2K20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RSF3JT2K20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for RSF3JT2K20
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
RSF300JB-91-100K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-100R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-10R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-110K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-11K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-11R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-120R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-130R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-150R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-15K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-15R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-16R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-18K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-1K1 | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-1K2 | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-1M | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-20R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-220K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-220R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-22K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-22R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-240K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-240R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-27R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-2K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-2K4 | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-300K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-330K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-330R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-33K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-360R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-390K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-39R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-3K3 | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-3K9 | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-430K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-430R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-43K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-43R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-470K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-470R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-47K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-47R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-510K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-510R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-51K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-56K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-5K1 | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-62R | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
RSF300JB-91-680K | Yageo | RES METAL OXIDE 3W 5% AXIAL | RFQ >> |






