Buy RR03J24RTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RR03J24RTB
Part No RR03J24RTB
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 24.0 OHM 3W 5% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Box (TB)
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:24 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Number of Terminations:2
Series:RR, Neohm
Power (Watts):3W
Other Names:4-1879354-6 4-1879354-6-ND A138424TB A138424TR A138424TR-ND RR03J24RTB-ND
Resistance:24 Ohms
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C