Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNS1FTD115K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RNS1FTD115K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RNS1FTD115K
| Part No | RNS1FTD115K |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 115K OHM 1W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 115 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RNS |
| Power (Watts): | 1W |
| Resistance: | 115 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RNS1FTD115K , send us a request quote to request RNS1FTD115K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RNS1FTD115K.The price and lead time for RNS1FTD115K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RNS1FTD115K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for RNS1FTD115K
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
RNS100 | Ohmite | POT 100 OHM 300W WIREWOUND LIN | RFQ >> |
![]() |
RNS100E | Ohmite | POT 100 OHM 300W WIREWOUND LIN | RFQ >> |
![]() |
RNS10R | Ohmite | POT 10 OHM 300W WIREWOUND LINEAR | RFQ >> |
![]() |
RNS10RE | Ohmite | POT 10 OHM 300W WIREWOUND LINEAR | RFQ >> |
![]() |
RNS150 | Ohmite | POT 150 OHM 300W WIREWOUND LIN | RFQ >> |
![]() |
RNS150E | Ohmite | POT 150 OHM 300W WIREWOUND LIN | RFQ >> |
![]() |
RNS15R | Ohmite | POT 15 OHM 300W WIREWOUND LINEAR | RFQ >> |
![]() |
RNS15RE | Ohmite | POT 15 OHM 300W WIREWOUND LINEAR | RFQ >> |
| RNS1A101MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A101MDN1KX | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A101MDN1PX | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A221MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 220UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A221MDN1PH | Nichicon | CAP ALUM POLY 220UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A330MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 33UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A330MDS1JT | Nichicon | CAP ALUM POLY 33UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A471MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A471MDN1PH | Nichicon | CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A680MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A680MDS1JX | Nichicon | CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1A680MDS1PX | Nichicon | CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C101MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C101MDN1KX | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C101MDN1PX | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C151MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C151MDN1PH | Nichicon | CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C181MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C181MDN1KX | Nichicon | CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C181MDN1PX | Nichicon | CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C220MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C220MDS1JT | Nichicon | CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C330MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 33UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C330MDS1JT | Nichicon | CAP ALUM POLY 33UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C331MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C331MDN1PH | Nichicon | CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C470MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C470MDS1JX | Nichicon | CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C470MDS1PX | Nichicon | CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C680MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C680MDN1KX | Nichicon | CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1C680MDN1PX | Nichicon | CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D101MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D101MDN1PH | Nichicon | CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D150MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 15UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D150MDS1JT | Nichicon | CAP ALUM POLY 15UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D220MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 22UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D220MDS1JT | Nichicon | CAP ALUM POLY 22UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D330MDS1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 33UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D330MDS1JX | Nichicon | CAP ALUM POLY 33UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D330MDS1PX | Nichicon | CAP ALUM POLY 33UF 20% 20V T/H | RFQ >> | |
| RNS1D470MDN1 | Nichicon | CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V T/H | RFQ >> |






