Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNF14JTD160K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RNF14JTD160K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RNF14JTD160K
| Part No | RNF14JTD160K |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 160K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 160 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RNF |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Other Names: | RN 1/4 T1 160K 5% R RN1/4T1160K5%R RN1/4T1160K5%R-ND RN1/4T1160KJR RN1/4T1160KJR-ND |
| Resistance: | 160 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RNF14JTD160K , send us a request quote to request RNF14JTD160K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RNF14JTD160K.The price and lead time for RNF14JTD160K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RNF14JTD160K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





