Buy RNC55J2740FSRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RNC55J2740FSRSL
Part No RNC55J2740FSRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:274 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Other Names:RNC55J2740FSRSL-MIL
Resistance:274 Ohms
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Composition:Metal Film
Failure Rate:S (0.001%)