Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC55H8253FPRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RNC55H8253FPRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RNC55H8253FPRSL
| Part No | RNC55H8253FPRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 825 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Other Names: | RNC55H8253FPRSL-MIL |
| Resistance: | 825 kOhms |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
Introduce
We can supply RNC55H8253FPRSL , send us a request quote to request RNC55H8253FPRSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RNC55H8253FPRSL.The price and lead time for RNC55H8253FPRSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RNC55H8253FPRSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





