Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN65D3743FBSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RN65D3743FBSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN65D3743FBSL
| Part No | RN65D3743FBSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 374 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-R-10509/2, RN65 |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Other Names: | RN65D3743FBSL-MIL |
| Resistance: | 374 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RN65D3743FBSL , send us a request quote to request RN65D3743FBSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RN65D3743FBSL.The price and lead time for RN65D3743FBSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RN65D3743FBSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





