Buy RN60C2201FB14 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN60C2201FB14
Part No RN60C2201FB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:2.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-R-10509/1, RN60
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Other Names:RN60C2201FB14-MIL
Resistance:2.2 kOhms
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C