Buy RN60C1652BRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN60C1652BRSL
Part No RN60C1652BRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Detailed Description:16.5 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-R-10509/1, RN60
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Other Names:RN60C1652BRSL-MIL
Resistance:16.5 kOhms
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C