Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN55E3830BBSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RN55E3830BBSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN55E3830BBSL
| Part No | RN55E3830BBSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 383 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Other Names: | RN55E3830BBSL-MIL |
| Resistance: | 383 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RN55E3830BBSL , send us a request quote to request RN55E3830BBSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RN55E3830BBSL.The price and lead time for RN55E3830BBSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RN55E3830BBSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





