Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN55E2100DRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RN55E2100DRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN55E2100DRSL
| Part No | RN55E2100DRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 210 OHM 1/8W .5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 210 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Other Names: | RN55E2100DRSL-MIL |
| Resistance: | 210 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RN55E2100DRSL , send us a request quote to request RN55E2100DRSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RN55E2100DRSL.The price and lead time for RN55E2100DRSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RN55E2100DRSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





