Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN55E1913FRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RN55E1913FRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN55E1913FRSL
| Part No | RN55E1913FRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 191 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Other Names: | RN55E1913FRSL-MIL |
| Resistance: | 191 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RN55E1913FRSL , send us a request quote to request RN55E1913FRSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RN55E1913FRSL.The price and lead time for RN55E1913FRSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RN55E1913FRSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





