Buy RN55C72R3BRE6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN55C72R3BRE6
Part No RN55C72R3BRE6
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 72.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:72.3 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Other Names:RN55C72R3BRE6-MIL
Resistance:72.3 Ohms
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C