Buy RN55C6492BBSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RN55C6492BBSL
Part No RN55C6492BBSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Package / Case:Axial
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:64.9 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Other Names:RN55C6492BBSL-MIL
Resistance:64.9 kOhms
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C