Buy RLR07C1622FPBSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RLR07C1622FPBSL
Part No RLR07C1622FPBSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:16.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Other Names:RLR07C1622FPBSL-MIL
Resistance:16.2 kOhms
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Composition:Metal Film
Failure Rate:P (0.1%)