Buy RLR05C5901FPRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RLR05C5901FPRSL
Part No RLR05C5901FPRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:5.9 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Other Names:RLR05C5901FPRSL-MIL
Resistance:5.9 kOhms
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Composition:Metal Film
Failure Rate:P (0.1%)