Buy RLB0913-121K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RLB0913-121K
Part No RLB0913-121K
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIX IND 120UH 1.05A 320 MOHM TH
Data sheet
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:120µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Frequency - Self Resonant:3.4MHz
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):320 mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:1.05A
Current - Saturation:840mA
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Material - Core:Ferrite
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tray
Detailed Description:120µH Unshielded Wirewound Inductor 1.05A 320 mOhm Radial, Vertical Cylinder
Inductance Frequency - Test:1kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Series:RLB0913
Q @ Freq:20 @ 796kHz