Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RL253GP-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RL253GP-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RL253GP-TP
| Part No | RL253GP-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE GEN PURP 2.5A 200V R3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | R-3, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | R-3 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 2.5A Through Hole R-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 2.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 40pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2.5A |
Introduce
We can supply RL253GP-TP , send us a request quote to request RL253GP-TP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RL253GP-TP.The price and lead time for RL253GP-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RL253GP-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





