Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RER70FR500RCSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RER70FR500RCSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RER70FR500RCSL
| Part No | RER70FR500RCSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 20W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial, Box |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 500 mOhms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.561" (14.25mm) |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm) |
| Series: | Military, MIL-PRF-39009, RER70 |
| Power (Watts): | 20W |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Other Names: | RER70FR500RCSL-MIL |
| Resistance: | 500 mOhms |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
Introduce
We can supply RER70FR500RCSL , send us a request quote to request RER70FR500RCSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RER70FR500RCSL.The price and lead time for RER70FR500RCSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RER70FR500RCSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





