Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC12KT680K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RC12KT680K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RC12KT680K
| Part No | RC12KT680K |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 680K OHM 10% 1/2W AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 680 kOhms ±10% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive, Pulse Withstanding Carbon Composition |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RC |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Resistance: | 680 kOhms |
| Features: | Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Composition: | Carbon Composition |
Introduce
We can supply RC12KT680K , send us a request quote to request RC12KT680K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RC12KT680K.The price and lead time for RC12KT680K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RC12KT680K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for RC12KT680K
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
RC12-2.5-01 | II-VI Marlow | TEM 30X34X3.93MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-2.5-01L | II-VI Marlow | TEM 30X34X3.93MM | RFQ >> |
| RC12-2.5-01LS | II-VI Marlow | TEM 30X34X3.93MM | RFQ >> | |
![]() |
RC12-2.5-01S | II-VI Marlow | TEM 30X34X3.93MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-4-01 | II-VI Marlow | TEM 29.97X29.97X3.33MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-4-01L | II-VI Marlow | TEM 29.97X29.97X3.33MM | RFQ >> |
| RC12-4-01LS | II-VI Marlow | TEM 29.97X29.97X3.33MM | RFQ >> | |
![]() |
RC12-4-01S | II-VI Marlow | TEM 29.97X29.97X3.33MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-6-01 | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.97MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-6-01L | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.97MM | RFQ >> |
| RC12-6-01LS | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.97MM | RFQ >> | |
![]() |
RC12-6-01S | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.97MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-8-01 | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.53MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-8-01L | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.53MM | RFQ >> |
| RC12-8-01LS | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.53MM | RFQ >> | |
![]() |
RC12-8-01S | II-VI Marlow | TEM 40.13X40.13X3.53MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-9-01 | II-VI Marlow | TEM 40X40X3.51MM | RFQ >> |
![]() |
RC12-9-01L | II-VI Marlow | TEM 40X40X3.51MM | RFQ >> |
| RC12-9-01LS | II-VI Marlow | TEM 40X40X3.51MM | RFQ >> | |
![]() |
RC12-9-01S | II-VI Marlow | TEM 40X40X3.51MM | RFQ >> |
| RC120203 | Storm Interface | CASING FOR 12 KEY KEYPAD REAR | RFQ >> | |
| RC1206DR-07100RL | Yageo | RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-07105KL | Yageo | RES SMD 105K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0712KL | Yageo | RES SMD 12K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-07147RL | Yageo | RES SMD 147 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-07150KL | Yageo | RES SMD 150K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-07169KL | Yageo | RES SMD 169K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0716KL | Yageo | RES SMD 16K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-071K2L | Yageo | RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-071K5L | Yageo | RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-071KL | Yageo | RES SMD 1K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-071M62L | Yageo | RES SMD 1.62M OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-071ML | Yageo | RES SMD 1M OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-071R82L | Yageo | RES SMD 1.82 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0720KL | Yageo | RES SMD 20K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0724KL | Yageo | RES SMD 24K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-072K2L | Yageo | RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-072K61L | Yageo | RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-072K7L | Yageo | RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0730RL | Yageo | RES SMD 30 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0732K4L | Yageo | RES SMD 32.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0733K2L | Yageo | RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-073K32L | Yageo | RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0743K2L | Yageo | RES SMD 43.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-07442KL | Yageo | RES SMD 442K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-074K7L | Yageo | RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-075K1L | Yageo | RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-07698KL | Yageo | RES SMD 698K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-076K98L | Yageo | RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| RC1206DR-0775KL | Yageo | RES SMD 75K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RFQ >> |






