Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RB168LAM150TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RB168LAM150TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RB168LAM150TR
| Part No | RB168LAM150TR |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 150V 1A PMDTM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-128 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | PMDTM |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 150V 1A Surface Mount PMDTM |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 840mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2.5µA @ 150V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply RB168LAM150TR , send us a request quote to request RB168LAM150TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RB168LAM150TR.The price and lead time for RB168LAM150TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RB168LAM150TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





