Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R24P209D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R24P209D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R24P209D
| Part No | R24P209D |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Description | DC DC CONVERTER +/-9V 2W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial), Medical |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Isolation: | 6.4kV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | -9V |
| Power (Watts): | 2W |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 7-SIP Module, 5 Leads |
| Voltage - Input (Min): | 21.6V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Current - Output (Max): | 111mA, 111mA |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 9V -9V 111mA, 111mA 21.6V - 26.4V Input |
| Efficiency: | 75% |
| Size / Dimension: | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm) |
| Voltage - Output 1: | 9V |
| Series: | ECONOLINE RxxP2xx |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Other Names: | 10014026 945-2456 R24P209D-ND |
| Voltage - Input (Max): | 26.4V |
| Number of Outputs: | 2 |
Introduce
We can supply R24P209D , send us a request quote to request R24P209D pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R24P209D.The price and lead time for R24P209D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R24P209D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





