Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QTLP630CRTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QTLP630CRTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QTLP630CRTR
| Part No | QTLP630CRTR |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED RED CLEAR 0805 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.20mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 140° |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 40mcd |
| Wavelength - Dominant: | 624nm |
| Detailed Description: | Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.40mm x 1.25mm |
| Other Names: | QTLP630CRTREL |
| Wavelength - Peak: | 630nm |
Introduce
We can supply QTLP630CRTR , send us a request quote to request QTLP630CRTR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QTLP630CRTR.The price and lead time for QTLP630CRTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QTLP630CRTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






