Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PWR221T-30-4002F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PWR221T-30-4002F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PWR221T-30-4002F
| Part No | PWR221T-30-4002F |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | RES 40K OHM 30W 1% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 40 kOhms ±1% 30W Through Hole Resistor TO-220-2 Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.760" (19.30mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | PWR221T-30 |
| Power (Watts): | 30W |
| Resistance: | 40 kOhms |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 150°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PWR221T-30-4002F , send us a request quote to request PWR221T-30-4002F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PWR221T-30-4002F.The price and lead time for PWR221T-30-4002F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PWR221T-30-4002F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






