Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PWR221-2FC20R0F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PWR221-2FC20R0F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PWR221-2FC20R0F
| Part No | PWR221-2FC20R0F |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | RES 20 OHM 50W 1% TO221 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-221 |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-221 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 20 Ohms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-221 Pulse Withstanding Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.720" (18.30mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | PWR221 F |
| Power (Watts): | 50W |
| Resistance: | 20 Ohms |
| Features: | Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PWR221-2FC20R0F , send us a request quote to request PWR221-2FC20R0F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PWR221-2FC20R0F.The price and lead time for PWR221-2FC20R0F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PWR221-2FC20R0F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





