Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTF6540R200AYBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTF6540R200AYBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PTF6540R200AYBF
| Part No | PTF6540R200AYBF |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 40.2 OHM 1/4W 0.05% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.05% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 40.2 Ohms ±0.05% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | PTF |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Resistance: | 40.2 Ohms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PTF6540R200AYBF , send us a request quote to request PTF6540R200AYBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTF6540R200AYBF.The price and lead time for PTF6540R200AYBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PTF6540R200AYBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







