Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTF65196K00FYEB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTF65196K00FYEB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PTF65196K00FYEB
| Part No | PTF65196K00FYEB |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 196 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | PTF |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Resistance: | 196 kOhms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PTF65196K00FYEB , send us a request quote to request PTF65196K00FYEB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTF65196K00FYEB.The price and lead time for PTF65196K00FYEB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PTF65196K00FYEB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







