Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PT12131SL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PT12131SL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PT12131SL
| Part No | PT12131SL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 5.6MH 50MA 18 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 5.6mH Unshielded Wirewound Inductor 50mA 18 Ohm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 252kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 5.6mH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.500" (12.70mm) |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 600kHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.400" Dia (10.15mm) |
| Series: | PT121 |
| Q @ Freq: | 90 @ 252kHz |
| DC Resistance (DCR): | 18 Ohm Max |
| Type: | Wirewound |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 50mA |
Introduce
We can supply PT12131SL , send us a request quote to request PT12131SL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PT12131SL.The price and lead time for PT12131SL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PT12131SL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for PT12131SL
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PT12 | Fluke Electronics | PITOT TUBE 12 INCH | RFQ >> |
| PT12-21B/TR8 | Everlight Electronics | PHOTOTRANSISTOR BK RA MINI SMD | RFQ >> | |
| PT12-21C/TR8 | Everlight Electronics | PHOTOTRANSISTOR WATER CLR RA SMD | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R051L | Yageo | RES 0.051 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R05L | Yageo | RES 0.05 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R143L | Yageo | RES 0.143 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R14L | Yageo | RES 0.14 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R15L | Yageo | RES 0.15 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R165L | Yageo | RES 0.165 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R178L | Yageo | RES 0.178 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R182L | Yageo | RES 0.182 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R18L | Yageo | RES 0.18 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R1L | Yageo | RES 0.1 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R221L | Yageo | RES 0.221 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R274L | Yageo | RES 0.274 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R27L | Yageo | RES 0.27 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R2L | Yageo | RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R33L | Yageo | RES 0.33 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R357L | Yageo | RES 0.357 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R511L | Yageo | RES 0.511 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R56L | Yageo | RES 0.56 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R59L | Yageo | RES 0.59 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R5L | Yageo | RES 0.5 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R62L | Yageo | RES 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-070R91L | Yageo | RES 0.91 OHM 1% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R11L | Yageo | RES 0.11 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R133L | Yageo | RES 0.133 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R18L | Yageo | RES 0.18 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R27L | Yageo | RES 0.27 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R2L | Yageo | RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R332L | Yageo | RES 0.332 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R33L | Yageo | RES 0.33 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R392L | Yageo | RES 0.392 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R3L | Yageo | RES 0.3 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R43L | Yageo | RES 0.43 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R453L | Yageo | RES 0.453 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R464L | Yageo | RES 0.464 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R511L | Yageo | RES 0.511 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R51L | Yageo | RES 0.51 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R56L | Yageo | RES 0.56 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R5L | Yageo | RES 0.5 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R62L | Yageo | RES 0.62 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R649L | Yageo | RES 0.649 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R68L | Yageo | RES 0.68 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R75L | Yageo | RES 0.75 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206FR-7W0R845L | Yageo | RES 0.845 OHM 1% 1/2W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206JR-070R068L | Yageo | RES 0.068 OHM 5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206JR-070R12L | Yageo | RES 0.12 OHM 5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206JR-070R15L | Yageo | RES 0.15 OHM 5% 1/4W 1206 | RFQ >> | |
| PT1206JR-070R1L | Yageo | RES 0.1 OHM 5% 1/4W 1206 | RFQ >> |






