Home > Products > Connectors, Interconnects > Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules > PS00SSHX0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS00SSHX0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PS00SSHX0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PS00SSHX0
| Part No | PS00SSHX0 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | PS00SSHX0=C4507 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Fuse: | Yes |
| Material Flammability Rating: | - |
| Current - UL: | 10A |
| Panel Cutout Dimensions: | Variable Size |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Conversion Clip, Voltage Selector |
| Fuse Holder, Drawer: | Fuse Holder |
| Voltage - UL: | 250VAC |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Voltage - IEC: | 120VAC |
| Detailed Description: | Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In |
| Termination: | Quick Connect |
| Current - IEC: | 10A |
| Connector Style: | IEC 320-C14 |
| Series: | P, Corcom |
| Filter Type: | Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical |
| Other Names: | 9-6609951-3 |
| Switch Features: | - |
| Number of Positions: | 3 |
| Approvals: | CSA, UL, VDE |
| Panel Thickness: | 0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm) |
Introduce
We can supply PS00SSHX0 , send us a request quote to request PS00SSHX0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PS00SSHX0.The price and lead time for PS00SSHX0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PS00SSHX0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







