Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM105S-120M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PM105S-120M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PM105S-120M
| Part No | PM105S-120M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 12UH 2.31A 60 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 12µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.217" (5.50mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 27MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 60 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 100°C |
| Current Rating: | 2.31A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | 12µH Shielded Wirewound Inductor 2.31A 60 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52MHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" L x 0.362" W (10.00mm x 9.20mm) |
| Series: | PM105S |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | M1026CT PM105S-120MB PM105S120M |
Introduce
We can supply PM105S-120M , send us a request quote to request PM105S-120M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PM105S-120M.The price and lead time for PM105S-120M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PM105S-120M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for PM105S-120M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PM10-12S03 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 3.3V 8W | RFQ >> |
![]() |
PM10-12S05 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 5V 10W | RFQ >> |
![]() |
PM10-12S15 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 15V .67A | RFQ >> |
![]() |
PM10-24D12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER +/-12V .42A | RFQ >> |
![]() |
PM10-24S03 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 3.3V 2.55A | RFQ >> |
![]() |
PM10-24S05 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 5V 2A | RFQ >> |
![]() |
PM10-24S12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 12V .83A | RFQ >> |
![]() |
PM10-24S15 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 15V .67A | RFQ >> |
![]() |
PM10-48D12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER +/-12V .42A | RFQ >> |
![]() |
PM10-48D15 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER +/-15V .33A | RFQ >> |
![]() |
PM10-48S03 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 3.3V 2.55A | RFQ >> |
![]() |
PM10-48S05 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 5V 2A | RFQ >> |
![]() |
PM10-48S12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | DC DC CONVERTER 12V .83A | RFQ >> |
| PM1008-100K | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 100MA 12 OHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-100K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 200MA 4.2 OHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-10NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 10NH 1A 80 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-10NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-12NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-12NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 12NH 600MA 80 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-15NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 15NH 1A 100 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-15NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 15NH 500MA 80 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-18NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 18NH 1A 110 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-18NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 18NH 600MA 100 MOHM | RFQ >> | |
| PM1008-1R0K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-1R0K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 330MA 1.75 OHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-1R2K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.2UH 340MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-1R2K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.2UH 280MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-1R5K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-1R5K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 280MA 2.3 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-1R8K | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-1R8K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.8UH 270MA 2.6 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-22NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 22NH 1A 120 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-22NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM | RFQ >> | |
| PM1008-27NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-27NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 27NH 600MA 100 MOHM | RFQ >> | |
| PM1008-2R2K | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 290MA 2.8 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-2R2K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 250MA 2.8 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-2R7K | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.7UH 290MA 3.2 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-2R7K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.7UH 195MA 1.7 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-33NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 33NH 1A 140 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-33NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 33NH 600MA 100 MOHM | RFQ >> | |
| PM1008-39NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 39NH 1A 150 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-39NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 39NH 600MA 100 MOHM | RFQ >> | |
| PM1008-3R3K | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 290MA 3.4 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-3R3K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 185MA 1.9 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-3R9K | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.9UH 260MA 3.6 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-3R9K-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.9UH 180MA 2.1 OHM | RFQ >> | |
| PM1008-47NM | Bourns, Inc. | FIXED IND 47NH 1A 160 MOHM SMD | RFQ >> | |
| PM1008-47NM-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 47NH 600MA 100 MOHM | RFQ >> | |
| PM1008-4R7K | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 260MA 4 OHM SMD | RFQ >> |






