Buy PM1008-R39K-RC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PM1008-R39K-RC
Part No PM1008-R39K-RC
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 390NH 400MA 1.2 OHM
Data sheet
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:390nH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Frequency - Self Resonant:500MHz
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):1.2 Ohm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:400mA
Current - Saturation:-
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Material - Core:Ceramic
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Tape & Reel (TR)
Detailed Description:390nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 1.2 Ohm 1008 (2520 Metric)
Inductance Frequency - Test:25MHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Series:PM1008
Q @ Freq:45 @ 100MHz