Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PIC16LF1707-I/P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PIC16LF1707-I/P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PIC16LF1707-I/P
| Part No | PIC16LF1707-I/P |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Controller Series: | Internal |
| RoHS Status: | Tube |
| Program Memory Type: | 3.5KB (2K x 14) |
| Voltage - Breakdown: | 20-PDIP |
| Operating System: | PIC |
| Core Size: | 256 x 8 |
| Data SRAM Bytes: | - |
| Requires: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | 8-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | PIC16LF1707-I/P |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | FLASH |
| Program Memory Size: | I²C, LIN, SPI |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Oscillator Type: | A/D 8x10b |
| Clock Rate: | 18 |
| Description: | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP |
| Polarization: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 32MHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Expanded Description: | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-PDIP |
Introduce
We can supply PIC16LF1707-I/P , send us a request quote to request PIC16LF1707-I/P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PIC16LF1707-I/P.The price and lead time for PIC16LF1707-I/P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PIC16LF1707-I/P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






