Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PIC16F1508-E/SS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PIC16F1508-E/SS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PIC16F1508-E/SS
| Part No | PIC16F1508-E/SS |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | 2.3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| RoHS Status: | Tube |
| Program Memory Type: | 7KB (4K x 14) |
| Voltage - Breakdown: | 20-SSOP |
| Core Size: | 256 x 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | FLASH |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Clock Rate: | 17 |
| Description: | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP |
| Polarization: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 20MHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Controller Series: | Internal |
| Operating System: | PIC |
| Data SRAM Bytes: | - |
| Requires: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | 8-Bit |
| Manufacturer Part Number: | PIC16F1508-E/SS |
| Program Memory Size: | I²C, LIN, SPI, UART/USART |
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Oscillator Type: | A/D 12x10b, D/A 1x5b |
| Other Names: | PIC16F1508ESS |
| Expanded Description: | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP |
Introduce
We can supply PIC16F1508-E/SS , send us a request quote to request PIC16F1508-E/SS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PIC16F1508-E/SS.The price and lead time for PIC16F1508-E/SS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PIC16F1508-E/SS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






