Buy PIC16CE623-20/P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PIC16CE623-20/P
Part No PIC16CE623-20/P
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Data Converters:-
RAM Size:96 x 8
Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)
Program Memory Type:OTP
Packaging:Tube
Supplier Device Package:18-PDIP
EEPROM Size:128 x 8
Core Size:8-Bit
Number of I/O:13
Speed:20MHz
Detailed Description:PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-PDIP
Connectivity:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 5.5 V
Core Processor:PIC
Program Memory Size:896B (512 x 14)
Email:info@shengyuic.com
Series:PIC® 16C
Oscillator Type:External
Base Part Number:PIC16CE623
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)