Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE-65968NLT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PE-65968NLT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PE-65968NLT
| Part No | PE-65968NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Corporation |
| Description | XFRMR T3/DS3/E3/STS-1 1:2CT SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|---|
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Inductance: | 19µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Weight: | 0.14 oz (3.99g) |
| Height - Seated (Max): | 0.245" (6.23mm) |
| Transformer Type: | T3/E3 (Single) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.300" L x 0.376" W (7.62mm x 7.00mm) |
| Series: | - |
| Other Names: | 553-2099-2 PE-65968NLT-ND PE65968NLT |
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | 1:2CT |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
Introduce
We can supply PE-65968NLT , send us a request quote to request PE-65968NLT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PE-65968NLT.The price and lead time for PE-65968NLT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PE-65968NLT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






