Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDS1202 WH001 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PDS1202 WH001 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PDS1202 WH001
| Part No | PDS1202 WH001 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Description | CABLE 2COND 12AWG WHITE 1000' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
|---|---|
| Shield Type: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Jacket Color: | White |
| Conductor Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.392" (9.96mm) |
| Usage: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 105°C |
| Shield Coverage: | - |
| Shield Material: | - |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0350" (0.889mm) |
| Voltage: | 600V |
| Detailed Description: | 2 Conductor Multi-Conductor Cable White 12 AWG 1000.0' (304.8m) |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 65/30 |
| Ratings: | - |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Series: | - |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Other Names: | PDS1202 WH001-ND PDS1202WH001 |
| Wire Gauge: | 12 AWG |
| Number of Conductors: | 2 |
Introduce
We can supply PDS1202 WH001 , send us a request quote to request PDS1202 WH001 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PDS1202 WH001.The price and lead time for PDS1202 WH001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PDS1202 WH001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





