Buy PC-120-8B63 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PC-120-8B63
Part No PC-120-8B63
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE
Data sheet
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 60V, Series 120V
Mounting Type:Through Hole
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Single
Current - Output (Max):Parallel 16mA, Series 8mA
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Power - Max:1 VA
Voltage - Isolation:1500Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Weight:0.157 lb (71.21g)
Height - Seated (Max):21.08mm
Center Tap:No
Voltage - Primary:115V
Termination Style:PC Pin
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:25.40mm L x 34.93mm W