Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P1014NSE5FFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy P1014NSE5FFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
P1014NSE5FFA
| Part No | P1014NSE5FFA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEBGA1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RAM Controllers: | DDR3, DDR3L |
|---|---|
| Package / Case: | 425-FBGA |
| Co-Processors/DSP: | Security; SEC 4.4 |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 425-TEPBGA1 |
| Speed: | 800MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 800MHz 425-TEPBGA1 |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 32-Bit |
| Graphics Acceleration: | No |
| Voltage - I/O: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| SATA: | SATA 3Gbps (2) |
| USB: | USB 2.0 + PHY (1) |
| Core Processor: | PowerPC e500v2 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | QorIQ P1 |
| Ethernet: | 10/100/1000 Mbps (2) |
| Base Part Number: | P1014 |
| Security Features: | Boot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Other Names: | 935310227557 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Additional Interfaces: | DUART, I²C, MMC/SD, SPI |
Introduce
We can supply P1014NSE5FFA , send us a request quote to request P1014NSE5FFA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P1014NSE5FFA.The price and lead time for P1014NSE5FFA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part P1014NSE5FFA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







