Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OM1105E-R58 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OM1105E-R58 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OM1105E-R58
| Part No | OM1105E-R58 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 11 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 11 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Carbon Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | -450ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Little Rebel® OM |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | OM1105ER58 |
| Resistance: | 11 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Carbon Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply OM1105E-R58 , send us a request quote to request OM1105E-R58 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OM1105E-R58.The price and lead time for OM1105E-R58 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OM1105E-R58.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for OM1105E-R58
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
OM11000 | N/A | BOARD EVAL FOR LH7A404 | RFQ >> |
![]() |
OM11001 | N/A | BOARD EVAL FOR LH79524 | RFQ >> |
![]() |
OM11002 | N/A | BOARD EVAL FOR LH75401 | RFQ >> |
![]() |
OM11003 | N/A | BOARD EVAL LPC237X KS2378 JLINK | RFQ >> |
![]() |
OM11004 | N/A | KIT IAR KICKSTART LPC935 | RFQ >> |
![]() |
OM11005 | N/A | DISPLAY QVGA TFT FOR OM10100 | RFQ >> |
![]() |
OM11006 | N/A | EVAL LPC-STICK WITH LPC2468 | RFQ >> |
![]() |
OM11007 | N/A | BOARD EXTENSION LPCSTICK | RFQ >> |
![]() |
OM11008 | N/A | BOARD EVAL LPC2919 | RFQ >> |
![]() |
OM11009 | N/A | KIT EVAL LPC2919 | RFQ >> |
![]() |
OM11010 | N/A | USB PROGRAMMING DONGLE | RFQ >> |
![]() |
OM11011 | N/A | BOARD FOR P89V52X2 44-TQFP | RFQ >> |
![]() |
OM11012 | N/A | BOARD EVAL FOR LPC2388 | RFQ >> |
![]() |
OM11013 | N/A | BOARD EVAL FOR LPC2387 | RFQ >> |
![]() |
OM11014 | N/A | BOARD EVAL FOR LPC2919 | RFQ >> |
![]() |
OM11015 | N/A | BOARD EVAL FOR LPC2478 | RFQ >> |
![]() |
OM11016 | N/A | KIT DEVELOPMENT LPC3250 | RFQ >> |
![]() |
OM11017 | N/A | DISPLAY QVGA TFT | RFQ >> |
![]() |
OM11018 | N/A | DISPLAY QVGA TFT | RFQ >> |
![]() |
OM11019 | N/A | BOARD EVAL FOR LPC2478 | RFQ >> |
![]() |
OM11020 | N/A | EVAL BOARD LPC2158 W/LCD | RFQ >> |
![]() |
OM11021 | N/A | EVAL LPC-STICK WITH LPC3250 | RFQ >> |
![]() |
OM11022 | N/A | EVAL LPC-STICK WITH LPC2478 | RFQ >> |
![]() |
OM11023 | N/A | BOARD EXTENSION LPC-STICK LCD | RFQ >> |
![]() |
OM11024 | N/A | KIT EVAL FOR LPC313X | RFQ >> |
![]() |
OM11025 | N/A | EXT BOARD MOTOR CONTROL LPC2900 | RFQ >> |
![]() |
OM11027 | N/A | BOARD EVAL LPC2939 | RFQ >> |
![]() |
OM11028 | N/A | KIT EVAL FOR LPC313X | RFQ >> |
![]() |
OM11029,598 | N/A | EVAL BOARD FOR LPC3152 | RFQ >> |
![]() |
OM11030,598 | N/A | DEBUGGER U-LINK2 JTAG FOR NXP | RFQ >> |
![]() |
OM11031 | N/A | DEBUGGER J-LINK JTAG | RFQ >> |
![]() |
OM11032,598 | N/A | EVAL BOARD FOR MCB1768 | RFQ >> |
![]() |
OM11034,598 | N/A | EVAL BOARD FOR LPC1768 | RFQ >> |
![]() |
OM11035 | N/A | KIT EVAL LPC1768 CR | RFQ >> |
![]() |
OM11036,598 | N/A | EVAL BOARD FOR LPC1758 | RFQ >> |
![]() |
OM11037,598 | N/A | EVAL BOARD FOR LPC3141 | RFQ >> |
![]() |
OM11039 | N/A | EVAL BOARD FOR LPC1300 | RFQ >> |
![]() |
OM11040,598 | N/A | EVAL BOARD FOR LPC1343 | RFQ >> |
![]() |
OM11041 | N/A | KIT DEV FOR LPC1313 | RFQ >> |
![]() |
OM11042 | N/A | DEVELOPMENT BOARD FOR LPC2368 | RFQ >> |
![]() |
OM11043,598 | N/A | DEVELOPMENT BOARD LPC1768 MBED | RFQ >> |
![]() |
OM11045,598 | N/A | EVAL BOARD FOR LPC3250 | RFQ >> |
![]() |
OM11048 | N/A | BOARD LPCXPRESSO LPC1343 | RFQ >> |
![]() |
OM11049,598 | N/A | BOARD LPCXPRESSO LPC1114 | RFQ >> |
![]() |
OM11051,598 | N/A | BOARD DEMO FOR PCF2127A | RFQ >> |
![]() |
OM11055,598 | N/A | EVAL BOARD FOR PCF8883 | RFQ >> |
![]() |
OM11056UL | N/A | PCA8885 AND PCF8885 EVALUATION B | RFQ >> |
![]() |
OM11057AUL | N/A | ADD-ONBOARD 2X8885 DIRECT SENSIN | RFQ >> |
![]() |
OM11059,598 | N/A | BOARD EVAL FOR SPI PCF85063 | RFQ >> |
![]() |
OM11059AUL | N/A | BOARD EVAL FOR I2C PCF85063 | RFQ >> |






