Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MXL1535EEWI+
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MXL1535EEWI+ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MXL1535EEWI+ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MXL1535EEWI+
| Part No | MXL1535EEWI+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TXRX RS485/422 28-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 16 Leads |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Data Rate: | 1Mbps |
| Receiver Hysteresis: | 30mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 28-SOIC |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MXL1535 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
Introduce
We can supply MXL1535EEWI+ , send us a request quote to request MXL1535EEWI+ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MXL1535EEWI+.The price and lead time for MXL1535EEWI+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MXL1535EEWI+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for MXL1535EEWI+
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
MXL1.5KE100A | Microsemi | TVS DIODE 85.5V 137V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE100AE3 | Microsemi | TVS DIODE 85.5V 137V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE100CA | Microsemi | TVS DIODE 85.5V 137V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE100CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 85.5V 137V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE10A | Microsemi | TVS DIODE 8.55V 14.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE10AE3 | Microsemi | TVS DIODE 8.55V 14.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE10CA | Microsemi | TVS DIODE 8.55V 14.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE10CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 8.55V 14.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE110A | Microsemi | TVS DIODE 94V 152V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE110AE3 | Microsemi | TVS DIODE 94V 152V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE110CA | Microsemi | TVS DIODE 94V 152V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE110CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 94V 152V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE11A | Microsemi | TVS DIODE 9.4V 15.6V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE11AE3 | Microsemi | TVS DIODE 9.4V 15.6V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE11CA | Microsemi | TVS DIODE 9.4V 15.6V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE11CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 9.4V 15.6V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE120A | Microsemi | TVS DIODE 102V 165V CASE-1 | RFQ >> |
| MXL1.5KE120AE3 | Microsemi | TVS DIODE 102V 165V CASE-1 | RFQ >> | |
![]() |
MXL1.5KE120CA | Microsemi | TVS DIODE 102V 165V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE120CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 102V 165V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE12A | Microsemi | TVS DIODE 10.22V 16.7V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE12AE3 | Microsemi | TVS DIODE 10.22V 16.7V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE12CA | Microsemi | TVS DIODE 10.22V 16.7V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE12CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 10.22V 16.7V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE130A | Microsemi | TVS DIODE 111V 179V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE130AE3 | Microsemi | TVS DIODE 111V 179V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE130CA | Microsemi | TVS DIODE 111V 179V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE130CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 111V 179V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE13A | Microsemi | TVS DIODE 11.1V 18.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE13AE3 | Microsemi | TVS DIODE 11.1V 18.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE13CA | Microsemi | TVS DIODE 11.1V 18.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE13CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 11.1V 18.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE150A | Microsemi | TVS DIODE 128V 207V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE150AE3 | Microsemi | TVS DIODE 128V 207V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE150CA | Microsemi | TVS DIODE 128V 207V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE150CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 128V 207V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE15A | Microsemi | TVS DIODE 12.8V 21.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE15AE3 | Microsemi | TVS DIODE 12.8V 21.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE15CA | Microsemi | TVS DIODE 12.8V 21.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE15CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 12.8V 21.2V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE160A | Microsemi | TVS DIODE 136V 219V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE160AE3 | Microsemi | TVS DIODE 136V 219V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE160CA | Microsemi | TVS DIODE 136V 219V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE160CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 136V 219V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE16A | Microsemi | TVS DIODE 13.6V 22.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE16AE3 | Microsemi | TVS DIODE 13.6V 22.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE16CA | Microsemi | TVS DIODE 13.6V 22.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE16CAE3 | Microsemi | TVS DIODE 13.6V 22.5V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE170A | Microsemi | TVS DIODE 145V 234V CASE-1 | RFQ >> |
![]() |
MXL1.5KE170AE3 | Microsemi | TVS DIODE 145V 234V CASE-1 | RFQ >> |






