Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MUR460S V7G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MUR460S V7G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MUR460S V7G
| Part No | MUR460S V7G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 4A DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 4A Surface Mount DO-214AB (SMC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 4A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 65pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | MUR460S V7GTR MUR460S V7GTR-ND MUR460SV7G MUR460SV7GTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 4A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 50ns |
Introduce
We can supply MUR460S V7G , send us a request quote to request MUR460S V7G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MUR460S V7G.The price and lead time for MUR460S V7G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MUR460S V7G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






