Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS22BSA40 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MS22BSA40 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MS22BSA40
| Part No | MS22BSA40 |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle, Vertical |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Through Hole, Right Angle, Vertical |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 25,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 5.10mm |
| Series: | MS |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Switch Travel: | 2.20mm |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Current Rating: | 6A (AC) |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply MS22BSA40 , send us a request quote to request MS22BSA40 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MS22BSA40.The price and lead time for MS22BSA40 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MS22BSA40.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for MS22BSA40
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| MS22 | APEM Inc. | SWITCH SLIDE DPDT 300MA 6V | RFQ >> | |
| MS22 10008 | Ametherm | ICL 10 OHM 25% 8A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 10008-A | Ametherm | ICL 10 OHM 25% 8A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 10008-B | Ametherm | ICL 10 OHM 25% 8A 17MM | RFQ >> | |
| MS22 12102 | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 2A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 12102-A | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 2A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 12102-B | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 2A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 12103 | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 3A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 12103-A | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 3A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 12103-B | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 3A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 12104 | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 4A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 12104-A | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 4A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 12104-B | Ametherm | ICL 120 OHM 25% 4A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 20005 | Ametherm | ICL 20 OHM 25% 5A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 20005-A | Ametherm | ICL 20 OHM 25% 5A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 20005-B | Ametherm | ICL 20 OHM 25% 5A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 22103 | Ametherm | ICL 220 OHM 25% 3.5A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 22103-A | Ametherm | ICL 220 OHM 25% 3.5A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 22103-B | Ametherm | ICL 220 OHM 25% 3.5A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 30005 | Ametherm | ICL 30 OHM 15% 5A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 30005-A | Ametherm | ICL 30 OHM 20% 5A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 30005-B | Ametherm | ICL 30 OHM 20% 5A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 50004 | Ametherm | ICL 50 OHM 25% 4A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 50004-A | Ametherm | ICL 50 OHM 25% 4A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 50004-B | Ametherm | ICL 50 OHM 25% 4A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 75004 | Ametherm | ICL 75 OHM 25% 4A 20MM | RFQ >> | |
| MS22 75004-A | Ametherm | ICL 75 OHM 25% 4A 23MM | RFQ >> | |
| MS22 75004-B | Ametherm | ICL 75 OHM 25% 4A 23MM | RFQ >> | |
![]() |
MS2206A | Microsemi | RF POWER TRANSISTOR | RFQ >> |
| MS22AFG01 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
| MS22AFW01 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> | |
![]() |
MS22ANA03 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |
![]() |
MS22ANA03/CUL | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |
| MS22ANA03/UC | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> | |
| MS22ANG03 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
| MS22ANG03/U | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
| MS22ANW03 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> | |
![]() |
MS22ANW03/UC | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |
![]() |
MS22ASA13 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |
| MS22ASA13/U | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> | |
| MS22ASG30 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
| MS22ASG40 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
| MS22ASW13 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> | |
| MS22ASW13/C | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> | |
![]() |
MS22ASW13/CUL | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |
![]() |
MS22ASW13/UL | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |
| MS22ASW30 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> | |
![]() |
MS22ASW40 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |
| MS22BFG01 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V | RFQ >> | |
| MS22BFW01 | NKK Switches | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V | RFQ >> |






