Buy MPI4040R3-3R3-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPI4040R3-3R3-R
Part No MPI4040R3-3R3-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FIXED IND 3.3UH 3A 60 MOHM SMD
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:3.3µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.073" (1.85mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):60 mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:3A
Current - Saturation:6.6A
Package / Case:Nonstandard
Material - Core:Metal Composite
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Original-Reel®
Detailed Description:3.3µH Shielded Wirewound Inductor 3A 60 mOhm Nonstandard
Inductance Frequency - Test:100kHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)